949,00 zł
Cena regularna:
1 499,00 zł
1 498,00 zł
Cena regularna:
2 430,00 zł
280,00 zł
Cena regularna:
350,00 zł
520,00 zł
719,20 zł
Cena regularna:
899,00 zł
120,00 zł
Cena regularna:
170,00 zł
79,00 zł
Cena regularna:
94,00 zł
79,00 zł
Cena regularna:
95,00 zł
47,00 zł
Cena regularna:
60,00 zł
169,00 zł
Cena regularna:
210,00 zł
3 257,12 zł
Cena regularna:
5 558,00 zł
Dla kogo jest deska SUP?
Stand Up Paddleboarding (SUP) czyli z angielskiego pływanie z wiosłem na desce surfingowej. Jest to jeden z najprostszych sportów wodnych, który ostatnio z roku na rok jest popularniejszy nad każdym zbiornikiem wodnym. Pływając na SUPie ćwiczymy równowagę co daje nam większą stabilność i pewność w dalszym pływaniu. Możemy wybrać się w dłuższą podróż po pięknych krajobrazach jezior i rzek, a pływając spojrzymy na wszystko z innej perspektywy. Dzięki wielkiemu wachlarzowi opcji jesteśmy wstanie dostosować się do niemal że każdych warunków co sprawia że jest to sport niemal dla każdego.
Jakie parametry są ważne podczas wyboru deski?
-
Kształt deski
-
Maksymalne obciążenie/Maksymalna wyporność
-
Szerokość deski
-
Gdzie głównie będziemy chcieli pływać na desce
-
Ewentualne dodatkowe opcje
-
Możliwość zamontowania siedziska
-
Możliwość zamontowania pędnika
-
Jaki kształt deski wybrać dla siebie?
Allround – najpopularniejszy typ deski na Polskich wodach. Deski tego typu są szersze, mocniejsze i grubsze od reszty. Nadaje się do wypraw rekreacyjnych czego właśnie większość osób oczekuje od desek SUP. Niektóre modele mają swoją budowę opartą na bazie desek surfingowych przez co nadają się także do pokonywania małych fal. Do tej kategorii zalicza się też deski służące do innych aktywności na wodzie takich jak joga, fitness czy wędkarstwo.
Touring – deska typowo turystyczna, przeznaczona do dłuższych wycieczek po spokojnych wodach. Deski krótsze od typu race, przeważnie koło 360 cm. Ich spiczasty kształt pozwala na łatwe przecinanie tafli wody.
Race – bardzo długie (zwykle powyżej 380cm) i smukłe (do 76cm szerokości) deski. Zaprojektowane są z myślą o maksymalnej prędkości i łatwemu trzymaniu kursu przy dłuższej przeprawie. Bardzo szybkie i trudne do manewrowania deski. Przez swoją budowę mało stabilne deski, dlatego polecane dla bardziej zaawansowanych osób.
Team – wieloosobowe deski. Jest to idealny typ deski do zabawy nas wodą dla większej grupy znajomych. Nadaje się do rozlewisk, rzek oraz może działać jako tratwa.
WindSUP - jest to deska z możliwością przyłączenia palety, aby połączyć deskę z pędnikiem. Są to duże stabilne deski, idealne do początków nauki windsurfingu.
Surf – najmniejszy SUP skierowany dla osób dorosłych, krótka deska idealna do pływania na falach. Wolniejszy typ deski, gorzej trzyma kurs i pod cięższymi osobami może być bardzo niestabilna. Z drugiej strony oferuje najlepszą zwinność na falach i manewrowość. Przeznaczona dla doświadczonych osób.
Kid - najmniejsza deska w zestawieniu, skierowana i zaprojektowana do potrzeb najmłodszych pływaczy.
Jak dobrać deskę do mojej masy?
Aby odpowiednio dobrać deskę do swojej masy należy pamiętać że dodatkowym obciążeniem dla deski będzie bagaż który weźmiemy ze sobą na deskę.
Dlatego zalecamy dobieranie deski z co najmniej 20-30 kg zapasem aby nie przekroczyć maksymalnego obciążenia deski.
Jak dobrać wiosło do moich potrzeb?
Musimy spojrzeć w tym miejscu na 3 podstawowe informacje odnośnie do podziału wioseł, jest to:
-
Materiał
-
Kształt pióra
-
Konstrukcja wiosła
Materiał, z którego jest stworzone wiosło daje nam różne wady i zalety danego wiosła, są to:
-
Aluminium – najtańsza opcja, ciężkie, ale z dobrą sztywnością
-
Carbon – najbardziej wyczynowe wiosło, przy czym najlżejsze i najsztywniejsze przez co najdroższe z całego zestawienia, wrażliwe na uszkodzenia
-
Epoksyd – lżejsze od aluminium, ale z gorszą sztywnością
Tutaj najważniejszym parametrem jest sztywność materiału przez co wiemy, ile naszej energii z wiosłowania zamienimy w ruch, a ile zostanie wytracone przez elastyczność materiału.
Kształt pióra, możemy podzielić na:
-
Smukłe – z węższą podstawą i szeroką górą. Preferowane do wyścigów
-
O dużej powierzchni – wymagają większej energii, ale dają dużą moc. Przydatne do pływania na falach
-
O małej powierzchni – wymagają mniejszej energii, polecane są dla lżejszych osób
Konstrukcja wiosła, tutaj możemy podzielić wiosła na 3 kategorie:
-
Jednoczęściowe – najsztywniejsze wiosło, ale ze stałą długością
-
Regulowane – dobra sztywność wiosła, długość wiosła możemy ustawić przez wsunięcie lub wsunięcie górnej części wiosła
-
Składane – bardzo poręczne w transporcie, regulowane z możliwością rozłożenia na 3 części. Przez wielokrotne łącznie rurek traci na swojej sztywności. Przy niektórych wiosłach tego typu możliwe jest zamontowanie dodatkowego pióra zamiast uchwytu.
Co zrobić, aby nie stracić wiosła?
Wiosła aluminiowe pływa na wodzie krótki czas. Aby zabezpieczyć wiosło przed utonięciem można kupić specjalną BOJKĘ DO WIOSŁA co daje nam 100% gwarancję, że wiosło nam nie utonie.
Jakie wiosło wybrać? (Podsumowanie)
Najprościej dopasować wielkość wiosła dodając około 20-30 cm do naszego wzrostu. Dlatego najlepiej początkowo zaopatrzyć się w wiosło składane lub regulowane, aby wczuć się w początki wiosłowania.
Co zrobić, aby deska nam nie odpłynęła?
Do zabezpieczenia deski przed odpłynięciem, gdy wpadajmy do wody służy linka zabezpieczająca, czyli tak zwany leash. Długość linki powinna odpowiadać długości naszej deski.
Z różnicy w budowie można wyróżnić 2 typy linek:
-
Proste – cały czas rozciągnięta dzięki czemu mniej przeszkadza, ale przez to często ląduje w wodzie i ciągnie się za deską co powoduje większe opory w wodzie
-
Skręcone – wygląda jak kabel telefoniczny w telefonach stacjonarnych starego typu, dzięki zastosowaniu takiego kabla rozciąga się dopiero gdy wpadniemy do wody. Gdy przemieszczamy się po desce możemy przypadkiem stanąć na niej.
Jakie siedzisko będzie odpowiednie do mojej deski?
Sprawę siedziska musimy zacząć od zadania sobie pytania czy nasza deska ma (a jeżeli tak to, ile) odpowiedzenie uchwyty do montowania siedziska, tak zwane D-ringi. Czasami w ramach tych kółek stosuje się uchwyty od bagażnika.
Jeżeli nasza deska nie posiada uchwytów to jest możliwość samodzielnego montażu uchwytów do deski.
Siedziska można podzielić na 2 typy:
-
2-punktowe – posiadają 2 punkty zaczepu z deską (najczęściej z przodu), trochę mniej wygodne, ale za to tańsze
-
4-punktowe – posiadają 4 punkty zaczepu z deską, 2 z przodu i 2 z tyłu, zazwyczaj stworzone są z grubszej pianki co daje większą wygodę w dłuższych trasach
Informacje jak pływać poprawnie i bezpiecznie znajdziesz w książce "SUP Poradnik dla początkujących" autorstwa Simon'a Bassett'a. Znajdziesz ją tutaj.
Jeżeli nadal masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej lub potrzebujesz dodatkowej pomocy to zapraszamy do kontaktu!